Ollós kapcsolat a gyakorlatban #
Az ollós kapcsolat szerkezeti elemek olyan metszéspontja, amelyben az erők átadódnak, de a nyomatékok nem.
A lehető legegyszerűbb modell felépítése érdekében a két szerkezeti elemnek egy síkban kell lennie. Ha nem módosítunk a beállításokon, akkor az alapbeállítás a merev csomóponti kialakítás. Csuklók alkalmazása a szerkezeti elemek metszéspontjában azt jelenti, hogy a hajlítónyomatékok nem adódnak át bennük. Mivel ollós kapcsolat esetén az elvárt viselkedés az lenne, hogy a folytatólagos rudak saját síkjukban folytatólagos tartóként működjenek (erő és nyomatékátvitel megvalósuljon), de a két egymást keresztező rúd között csak erőátvitel legyen, további modellezési lépések szükségesek.
A kapcsolat modellezése #
A gerendák elhelyezése ugyanabban a síkban történik. A két gerenda középen, közös metszéspontban metszi egymást, így egyelőre teljesen mereven össze vannak kötve (elmozdulás és hajlítás tekintetében).
Első lépésben a gerendák közötti kapcsolatot kell megszüntetni. Ez a „Csomópontok eltávolítása” funkcióval történik (“Geometria” fül).
Ha a két gerendának nincs közös csomópontja, akkor nincs statikus kapcsolat.
Az ollós csomópont meghatározásához egy geometriai vonal kerül beillesztésre, amely a két vonalat összeköti. Ennek az egyenesnek a végpontjai nem lehetnek pontosan a gerendák metszéspontjában, hanem minimálisan el kell tolni.
Ezután a szükséges kapcsolati viselkedés a rugókarakterisztikák megfelelő beállításával érhető el (az „Elemek” fül).
• Kx=Ky=Kz=1e10 kN/m
o eltolódás szempontjából merev kapcsolat minden irányban
o minden erő átadása
• Kxx=Kyy=Kzz=0 kNm/rad
o elfordulás szempontjából nincs kapcsolat a két elem között
o Nincs nyomaték átadás
Adott távolságban lévő pont elhelyezése #
A metszétsponttól, mint relatív origótól tetszőleges távolságra csomópont illeszthető be a koordináta paletta segítségével.
• Relatív origó (viszonyítási pont) beállítása a két egyenes metszéspontjára
o Mutasson az egérrel a kívánt pontra (kattintás nélkül)
o Relatív origó beállítása az [Insert] billentyű segítségével
• az [L] billentyű lenyomásával a hossz megadás funkció aktívvá válik
• A kívánt távolság a számbillenytűk segítségével adható meg, majd a beszúrás az [Enter] billentyű lenyomásával véglegesíthető
A cikk forrása: www.ingware.com