Koordináta-rendszerek

Globális és lokális koordináta-rendszerek #

Globális koordináták #



A globális koordináta-rendszer a főablak bal alsó sarkában látható. Minden elemre vonatkozik, és nem változtatható meg.

A globális koordinátákat nagybetűkkel (X, Y, Z) jelöljük.

Lokális koordináták #

Minden elemnek van saját lokális koordináta-rendszere. Ezeket a felhasználó módosíthatja. 



A lokális koordinátákat kisbetűkkel (x, y, z) jelöljük.

A „Lokális rendszerek” gyorselérési gomb (alul, jobb oldalt) lehetővé teszi az elemek lokális koordináta-rendszereinek megjelenítését.

 A “Beállítások / Beállítások / Grafikus szimbólumok” menüben a lokális koordináták betű jelölései bekapcsolhatók.

A lokális koordináta-rendszerek feltételei #

A lokális koordináta-rendszerek mindig jobbkezes, ortogonális koordináta-rendszerek.  

Síkelemek esetén a lokális z-koordinátának merőlegesnek kell lennie az elemek síkjára. Következésképpen a lokális z-koordináta csak két irányba orientálható. Az elemek síkjára merőleges X-irányok nem megengedettek.

A lokális x-iránynak párhuzamosnak kell lennie az elem hossztengelyével. Ezért a lokális x-irány nem állítható be tetszés szerint, de a megfelelő legördülő menüvel megfordítható.

A lokális koordináta-rendszerek automatikus meghatározása #

Ha a felhasználó nem adja meg a lokális koordináta-rendszer meghatározásához szükséges hivatkozásokat, a lokális rendszerek automatikusan meghatározásra kerülnek az alábbi elvek alapján.

  Horizontális Függőleges Bármilyen térbeli elhelyezkedés
Vonalelemek Egyszerű gerendax: a tengely irányábany: Vízszintesz: Függőleges Oszlopokx: függőleges (tengely iránya)y: Y-nal párhuzamos  (negatív)z:  párhuzamos X-szel Általános vonalelemx: a tengely irányábany: Vízszintesz: merőleges x-re és y-ra
Tartományok Egyszerű födém/lemezx: X-szel  párhuzamosy: Y-nal  párhuzamosz: Z-vel  párhuzamos Faly: vízszintes, síkbany: függőlegesz: vízszintes, falra merőleges   Általános tartományx: vízszintes, síkbany: merőleges x-re és z-re z: merőleges a tartományra 

A lokális koordináta-rendszerek megváltoztatása #

A legtöbb elemtípus tulajdonságai lokális koordinátákban vannak kifejezve. Egyes elemek (pl. támaszok, kapcsolati elemek) esetében lehetőség van a használni kívánt koordináta-rendszer kiválasztására (globális vagy lokális).

A párbeszédablakban, amelyben az elemeket definiáljuk, a lokális x és z tengely iránya a “Referenciák” segítségével állítható be.

A vonalelemek lokális x irányának megadásánál nem választhatók ki referenciairányok. De van lehetőség a lokális x tengely irányának megfordítására.

A referenciát a legördülő menüben, vagy a megfelelő gombbal, vagy a referencia kiválasztásával lehet meghatározni (a főablakokban, pirossal megjelenítve).

Azok a referenciairányok, amelyek érvénytelen irányokat jelölnek, el vannak rejtve a legördülő menüben. Ha lehetséges, a kiválasztott referencia “érvényes” síkba vetítésének irányát kell használni.

A lokális y-irányok nem határozhatók meg. A lokális y-irány a lokális x és z irányból következik (merőleges, jobbkezes irány).

Referencia vektor
#

A referenciavektor egy irányt jelöl. Nincs meghatározott hossza, és kiindulási pontját kizárólag megjelenítési okokból használják. Nem lehet párhuzamos referenciavektorokat definiálni. Ha mégis megpróbálnánk, egy hibaüzenettel fogunk találkozni amelyben láthatjuk a jelenlegi referencia vektorok számát is.

Referenciapont
  #

Referenciapont hozzárendelésekor az elem középpontjától a referenciapontig tartó irányt lesz a megfelelő lokális koordinátatengely iránya. A referenciapontok segítségével több elem is egy ponthoz igazítható (pl. sugárirányban elhelyezett oszlopok)

Referenciaszög
#

A vonalelemek esetében referenciaszög határozható meg. Definíciója közvetlenül a vonalelemek definíciós párbeszédablakában adható meg. A referenciaszög határozza meg az elemek tengely körüli forgását az automatikusan generált lokális koordináta-rendszer alapján.

Lokális koordináta-rendszer speciális elemekhez #

Bordák a tartományokon belül  #

A bordák lokális koordináta-rendszere a szomszédos tartományok alapján van definiálva. A borda lokális z-tengelye párhuzamos a tartomány lokális z-tengelyével.



Ha több tartomány csatlakozik ahhoz a vonalhoz, amelyen a borda meg van határozva, akkor a szögfelezőjük lesz a borda lokális y tengelyeként használva.

A borda excentricitása a borda definiált tengelye és a keresztmetszeti tengely közötti távolság. Előjelét a lokális z-irány alapján határozzák meg. A vízszintes födémen lévő alsó borda esetében az excentricitás negatív.

Élmenti csukló #

Az élmenti csuklók merevségét mindig a megfelelő lokális koordináta-rendszerük alapján adjuk meg. A kiválasztott tartomány határozza meg az élmenti csuklók lokális koordináta-rendszerét.



 

    • x – az él mentén

    • y – merőleges a csuklóvonalra, a kiválasztott tartomány síkjában 

    • z – merőleges x-re és y-ra

A következő irányok a fenti kritériumokból származnak a falak (felső és alsó) élmenti csuklóinak a meghatározására.

 

    • x – a falak felső és alsó széle mentén

    • y – függőleges

    • z – merőleges a falak síkjára 

A cikk az ingware.ch anyagának felhasználásával készült