RÉSZLETES TERVBEMUTATÓK
TAPIRUS PROJEKT - ELEKTROMOS TÖLTŐÁLLOMÁS
BRNO, CSEH KÖZTÁRSASÁG
A Projekt rövid bemutatása
Helyszín: Brno, Csehország / Dátum: 2023
Statikai tervezés: Michna&Perháč
Parametrikus tervezés: Parametri Studio
Gyártó: Vesper Homes
3D nyomtatás: ICE Industrial Services
Megrendelő: Festival architektury
Bevezetés
A projekt a “Festival architektury” vásár szervezőinek felkérésével indult, a feladat a jövő elektromos töltőállomásának megtervezése volt. A nulla költségvetésű projekt keretében a cél az volt, hogy a feladat kitűzésétől az üzembe helyezésig 3 hónap alatt mutassunk be egy olyan induló prototípust, amely a jövő városaiban más töltőállomás-modellek számára mintaadó lehet. A projektben kezdeti követelményként egy acél, 3D-nyomtatott beton és fa hibrid szerkezet volt megadva. Szükséges feltétel volt az egységek moduláris rendszerben történő összeállításának lehetősége, illetve – ökológiai szempontokat figyelembe véve – a napenergia használata. A tervezési és gyártási technológiáknak is szorosan kapcsolódniuk kellett a fenntarthatósághoz.
Parametrikus tervezés:
A feladat kezdetétől a projekt paraméteres szkriptként jött létre. A programot fokozatosan kiegészítették és az új igényekhez igazították. A forgatókönyvet a gyártó cég visszajelzései vagy statikus számítások alapján valós időben szerkesztették és optimalizálták. Ennek köszönhetően nagyon rövid idő alatt nagyszámú változatot és követelményt lehetett ellenőrizni és folyamatosan módosítani, és így a projektet megfelelően befejezni.
Szerkezeti analízis:
A szerkezeti analízishez AXISVM szoftvert használtunk. Ennek a szoftvernek köszönhetően nagyon rövid válaszidő alatt meg tudtuk határozni a terhelés szempontjából a szerkezet alapvető paramétereire vonatkozó követelményeket. A számításból származó értékek azonnal visszakerültek a parametrikus modellbe, amely ismét előállította a 3D adatok új verzióját az analízist végző alkalmazás számára. A következő lépésben az AXISVM-et a Grasshopper környezettel (vizuális algoritmikus szerkesztő) kapcsoltuk össze, anélkül, hogy a modellt exportálni kellett volna. Célunk az volt, hogy olyan közvetlen statikus válaszkapcsolatot hozzunk létre, amely azonnal megmutatja számunkra a struktúra használatának hatékonyságát, és ezzel tovább erősíti a teljes parametrikus modell jelentőségét.
Gyártás:
A gyártás során a gyártáshoz nyomtatott dokumentáció nem készült. Egy digitális 3D modell szolgált gyártási adatként. A rétegelt lemez részek CNC géppel, a betonoszlop pedig 3D nyomtatóval készült. A nettó gyártási idő volt a projekt legrövidebb része. A több száz óra tervezés eredményeként az egységek egyedi alkatrészei néhány tízóra alatt megszülettek.
Következtetés:
A projektet a brno-i cseh építőipari vásáron mutatták be, és a jövőben nagyobb mennyiségben felhasználhatják a város elektromos közlekedési eszközeinek ellátására.